W dniach 04-09.04.2015 r. zorganizowano pielgrzymkę do Grobów Apostołów i Świętych oraz Świętych Bram Miłosierdzia z okazji Jubileuszowego Roku Miłosierdzia dla Kapłanów diecezji ełckiej. Pielgrzymce przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jerzy Mazur SVD– Biskup Ełcki.

Uroczystym otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice św.Piotra w Rzymie papież Franciszek zainaugurował 8.12.2015r. Rok Święty - Rok Miłosierdzia.

„Pragnę, by jubileuszowy odpust był dla każdego autentycznym doświadczeniem miłosierdzia Bożego, które wychodzi wszystkim naprzeciw z obliczem Ojca, który przyjmuje i przebacza, całkowicie zapominając popełniony grzech. Aby przeżyć i uzyskać odpust, wierni mają odbyć krótką pielgrzymkę do Drzwi Świętych, otwartych w każdej Katedrze i w kościołach wyznaczonych przez Biskupa diecezjalnego, a także w czterech Bazylikach Papieskich w Rzymie, na znak głębokiego pragnienia prawdziwego nawrócenia” – napisał papież Franciszek w liście do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp. Salvatore Fisichelli. Odpowiadając na to wezwanie dnia 4 kwietnia 2016r. z pielgrzymką do Rzymu wyruszyła grupa 33 kapłanów z diecezji ełckiej pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Biskupa Jerzego Mazura.
Pielgrzymka miała na celu spotkanie i wspólną modlitwę Kapłanów i ich Pasterza – biskupa Jerzego, ale również uzyskanie łask związanych z Rokiem Miłosierdzia dla wszystkich księży i wiernych diecezji ełckiej. W kolejnych dniach pielgrzymom udało się nie tylko przejść przez wszystkie Święte Drzwi czterech bazylik patriarchalnych, ale również wziąć udział w środowej audiencji z papieżem Franciszkiem. Eucharystię, często w intencji swoich parafian, księża mieli okazję sprawować w pięknych rzymskich kościołach: kościele Santo Spirito in Sassia (Centrum Duchowości Bożego Miłosierdzia w Rzymie), bazylice Santa Maria del Popolo (z pięknymi dziełami Caravaggia), bazylice Santa Maria Maggiore. Niezwykle uroczysta msza sprawowana była przy grobie Świętego Jana Pawła II, Biskup Jerzy Mazur wygłosił wzruszające kazanie, a całość transmitowana była przez Radio Maryja i Radio Watykańskie. Kapłani zwiedzili najważniejszą bazylikę chrześcijańską – Bazylikę św. Piotra, a dzięki uprzejmości i pomocy ks. dr Sławomira Śledziewskiego – osobistego sekretarza Prefekta Kongregacji Nauki i Wiary - zobaczyli Watykan od środka: zwiedzili budynek i pomieszczenia, w których spotyka się i obraduje Kongregacja Nauki i Wiary. Odbyła się również uroczysta Eucharystia w pięknym kościele pw. św. Agnieszki w Agonii przy Piazza Navona, której przewodniczył ks. Kardynał Gerhard Ludwig Muller – prefekt Kongregacji Nauki i Wiary. Wszyscy byli ogromnie wzruszeni, gdy ks. Kardynał piękną polszczyzną nie tylko odprawił Mszę św., ale również po polsku wygłosił kazanie. Wieczorem odbyła się wspólna kolacja z ks. Kardynałem Mullerem, ks. Biskupem Jerzym Mazurem i zaproszonymi gośćmi, w czasie której nie tylko rozmawiano, spożywano posiłek, ale również śpiewano mazurskie i biesiadne pieśni.
Dni bardzo szybko upłynęły na wspólnej modlitwie, rozmowach, spotkaniach, spacerach po Rzymie. Mamy nadzieję, że pielgrzymka ta przyniesie obfite owoce łaski w codziennej posłudze biskupiej i kapłańskiej, czego życzymy z całego serca Pasterzowi Diecezji Ełckiej oraz Jego Kapłanom. Szczęść Boże!

tekst za: goldtour.eu