Najświętszego Serca Jezusowego

Parafia Rzymskokatolicka w Ełku

2 lutego obchodzimy Dzień Życia Konsekrowanego. Na ten temat przeprowadziliśmy krótką rozmowę z ks. Dawidem Koverem CRL
– Jak w kilku prostych słowach wytłumaczyć, czym jest życie konsekrowane?
– Konsekracja to oddanie Bogu na wyłączność, całkowicie. Życie konsekrowane to inaczej życie zakonne. Każdy człowiek powinien postawić Boga na pierwszym miejscu w swoim życiu. Osoby konsekrowane – kapłani i bracia zakonni oraz siostry zakonne przed światem wyznają, że Bóg jest ich największą miłością i służbie Jego chwały poświęcają całe swoje życie, rezygnując z zakładania własnej rodziny, starając się używać rzeczy jedynie koniecznych do życia i swojej posługi oraz oddając się do dyspozycji przełożonych danego zakonu. To ofiarowanie swojej osoby i życia Bogu wyrażone poprzez złożone śluby, jest widoczne poprzez właściwy dla danej wspólnoty strój, ducha modlitwy i pełnioną posługę dla dobra Kościoła właściwą danemu zgromadzeniu.

Zakonnice i zakonnicy prowadzą m.in.  parafie, szpitale, szkoły, domy opieki; są katechetami, zakrystianami, posługują chorym, niepełnosprawnym lub innym konkretnym grupom ludzi; prowadzą działalność naukową, wydawniczą, są kustoszami sanktuariów.
– Czy ten dzień będzie w Ełku obchodzony w jakiś szczególny sposób?
– Tego dnia w Katedrze zostanie odprawiona o godz. 10.00 Msza święta pod przewodnictwem księdza biskupa Jerzego Mazura. Podczas Eucharystii osoby konsekrowane odnowią swoje śluby. Jest także przewidziane sympozjum dotyczące wkładu zakonów w rozwój diecezji ełckiej świętującej swe 25-lecie.
– Gdyby byłaby możliwość ponownego określenia kierunku drogi życiowej, to zmieniłby ksiądz coś w swoim wyborze?
– Lepiej nie rozmyślać na takie tematy. Trzeba być wiernym obranej świadomie i dobrowolnie drodze życia czy to w kapłaństwie, zakonie czy też w małżeństwie.

Kanonicy.pl