Najświętszego Serca Jezusowego

Parafia Rzymskokatolicka w Ełku

Z dwudniowej pielgrzymki na Jasną Górę wróciły dzieci z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku. Dzieci pod opieką siostry Ernesty OSB i kilku rodziców po drodze do Częstochowy odwiedziły sanktuaria Matki Bożej w Gidlach oraz św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce k. Częstochowy.

Bazylika Matki Bożej w Gidlach to kościół klasztorny dominikanów pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gidlach wybudowany w latach 1640-1655. Młodzi pielgrzymi byli pod wrażeniem wnętrza, bogato dekorowanego, ale przede wszystkim urzekła ich rzeźba Matki Boskiej z XVI wieku, koronowana w 1923 roku. To maleńka, bo zaledwie dziewięciocentrymetrową figurka Matki Bożej, którą według legendy wyorał rolnik Czeczek.

Wieśniak nie potrafił zrozumieć cudownych znaków i potraktował swoje znalezisko jako skarb materialny. Ukrył figurkę w chałupie, na dnie skrzyni z odzieżą. Trzeba było nieszczęścia, aby on i jego rodzina utracili wzrok. Wówczas pobożna kobieta, która pomagała nieszczęśliwym, zainteresowała się cudowną wonią i światłością bijącą ze skrzyni. Opowiedziała o wszystkim gidelskiemu proboszczowi i odtąd rozpoczął się czas publicznej czci oddawanej Maryi w tym wizerunku. Posążek obmyto z prochu ziemi i przeniesiono do kościoła. Wodą, która pozostała po obmyciu, Czeczkowie przetarli swe oczy i natychmiast odzyskali wzrok. Na pamiątkę tego wydarzenia zachował sie do dziś zwyczaj „kąpiółki”, to znaczy ceremonialnego obmywania raz w roku figurki w winie. W pełnym ufności i pobożnym przeświadczeniu pątnicy używają wina z tej „kąpiółki” na znak swojej wiary w moc Tej, którą nazywają Uzdrowieniem Chorych. 

Na Przeprośnej Górce w Siedlcu koło Częstochowy pielgrzymi modlili się w Sanktuarium św. Ojca Pio, pierwszym w Polsce. Świątynia posiada dwie kondygnacje. W dolnej kaplicy znajduje się figura i relikwie św. Ojca Pio, które ucałował każdy uczestnik pielgrzymki. Nazwa kościoła górnego to kościół Ośmiu Błogosławieństw pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Sanktuarium zostało wybudowane w latach 1994–2011. Kamień węgielny pod budowę świątyni został przywieziony z Góry Błogosławieństw. 

Jasna Góra. To jedno z ważniejszych miejsc kultu maryjnego na świecie, ze znajdującym się cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Sanktuarium Maryjne w Częstochowie odwiedziło dotychczas trzech papieży: św. Jan Paweł II (sześciokrotnie), Benedykt XVI i Franciszek. Na Jasnej Górze pielgrzymi z Ełku w pierwszym dniu wzięli udział we Mszy św., nabożeństwie majowym i apelu jasnogórskim. W drugim dniu, po porannej Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu można było zwiedzić Sanktuarium Maryjne lub pomodlić się przed stacjami Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich. 

W drodze powrotnej nie zabrakło rozrywki – dzieci odwiedziły m.in. Park Miniatur Sakralnych.

G A L E R I A

 

Kanonicy.pl