W niedzielę, 10 września 2017 r.  w Gietrzwałdzie, z udziałem Episkopatu Polski odbędą się główne uroczystości z okazji 140. rocznicy objawień Matki Bożej, jedynych jak do tej pory objawień maryjnych w Polsce, zatwierdzonych przez Kościół.

Gietrzwałd jest jednym z 12 na świecie miejsc objawień maryjnych uznanych oficjalnie przez Watykan za autentyczne. Gietrzwałdzkie objawienia miały miejsce w 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były 13-letnia Justyna Szafryńska oraz 12-letnia  Barbara  Samulowska. Obie  dziewczynki  pochodziły z niezamożnych rodzin. Maryja przemawiała do nich po polsku, co wywołało poruszenie, jako że język polski był wówczas w Prusach zakazany. Fakt ten wzmocnił ruch polski na Warmii. 

Od  czasu  objawienia,  do  Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie co roku przybywają liczne rzesze pielgrzymów. Co roku do Gietrzwałdu pielgrzymują także wierni z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku. Przypomnijmy, że gietrzwałdzkim sanktuarium opiekują się księża z Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich. Obecnie  przeorem  w Gietrzwałdzie jest ks. Marcin Chodorowski CRL