Najświętszego Serca Jezusowego

Parafia Rzymskokatolicka w Ełku

W niedzielę, 10 września 2017 r.  w Gietrzwałdzie, z udziałem Episkopatu Polski odbędą się główne uroczystości z okazji 140. rocznicy objawień Matki Bożej, jedynych jak do tej pory objawień maryjnych w Polsce, zatwierdzonych przez Kościół.

Gietrzwałd jest jednym z 12 na świecie miejsc objawień maryjnych uznanych oficjalnie przez Watykan za autentyczne. Gietrzwałdzkie objawienia miały miejsce w 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były 13-letnia Justyna Szafryńska oraz 12-letnia  Barbara  Samulowska. Obie  dziewczynki  pochodziły z niezamożnych rodzin. Maryja przemawiała do nich po polsku, co wywołało poruszenie, jako że język polski był wówczas w Prusach zakazany. Fakt ten wzmocnił ruch polski na Warmii. 

Od  czasu  objawienia,  do  Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie co roku przybywają liczne rzesze pielgrzymów. Co roku do Gietrzwałdu pielgrzymują także wierni z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku. Przypomnijmy, że gietrzwałdzkim sanktuarium opiekują się księża z Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich. Obecnie  przeorem  w Gietrzwałdzie jest ks. Marcin Chodorowski CRL

Serdecznie witamy w naszej wspólnocie zakonnej i parafialnej siostrę Taidę Pęczak OSB. Życzymy siostrze obfitości Bożych łask w pełnieniu posługi w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku.

– Siostro Taido, witamy ponownie w naszej parafii! Jakie są siostry pierwsze wrażenia po powrocie do Ełku?

– Ziemia ełcka przywitała mnie tęczą widoczną z okien „Żaka”. Pomyślałam, mimo bardzo deszczowej pogody, że będzie dobrze, bo przecież biblijnie tęcza to znak przymierza nieba z ziemią. I to był pierwszy akt mojego zawierzenia Bogu już w drodze na nową placówkę.

Czytaj więcej...

Kilkanaście razy w roku zapraszamy na koncerty w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku. Nie brakowało zaproszeń na występy chóru Kontrapunkt. Miło nam poinformować, że ponownie Kontrapunkt wystąpi w naszej świątyni, ale tym razem koncert będzie wyjątkowy, bo jubileuszowy – z okazji 20-lecia chóru. Odbędzie się on już w najbliższą niedzielę, 18 czerwca o godz. 19.30.

Chórowi towarzyszyć będzie Ełcka Orkiestra Kameralna, a nad całością będzie czuwał dyrygent Rafał Sulima. W programie m.in. utwory Ruttera, Jenkinsa, Maklakiewicza, Haendla i Mozarta. Wydarzenie współfinansowane jest z budżetu Miasta Ełku i Powiatu Ełckiego. Wstęp wolny.

W parafii Najświętszego Serca Jezusowego niebawem odbędzie się kurs przedmałżeński. Zachęcamy narzeczonych, którzy zamierzają zawrzeć związek małżeński do udziału w kursie, który został zaplanowany w dniach 22-24 września 2017 r.

Zapisy przyjmowane są w kancelarii parafialnej.

4 czerwca o godz. 19.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego odbył się koncert zatytułowany „Ave Maria w muzyce”.

Na koncercie w wykonaniu Małgorzaty Trojanowskiej (sopran) oraz Rafała Sulimy (organy) usłyszeliśmy m.in. utwory Gulio Cacciniego, Franciszka Schuberta, Gaetano Donizettiego, Michała Lorenza, Jana Sebastiana Bacha czy Antoniego Vivaldiego.

Wydarzenie było współfinansowane z budżetu Miasta Ełku.

Czytaj więcej...

Rzymskokatolicka Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku w terminie 1 września - 30 listopada 2017 r. zrealizuje projekt "Muzyka łączy pokolenia" współfinansowany z budżetu Powiatu Ełckiego.

Spotkania muzyczne w salach parafialnych będą służyły dzieciom, młodzieży oraz starszym do nauki śpiewu, a także czynnego i dobrego spędzania wolnego czasu. Zależy nam, aby dzieci z naszego miasta swój wolny czas spędzały w gronie rówieśników, budując w ten sposób wspólnotę. a także nawiązując nowe kontakty i rozwijając relacje interpersonalne.

Zajęcia będą także miejscem spotkań Klubu Seniora. Starość to nie choroba dlatego, należy także pamiętać o osobach w podeszłym wieku. Spotkania muzyczne, a także wspólne prezentacje będą doskonałą formą spędzania wolnego czasu.

Obchodzimy setną rocznicę rozpoczęcia objawień w portugalskiej Fatimie. Z tej okazji w diecezji ełckiej ma miejsce peregrynacja figury Matki Bożej. Poniżej podajemy podamy dokładny plan wydarzeń, które w parafii Najświętszego Serca Jezusowego będą miały miejsce od soboty, 3 czerwca do czwartku, 8 czerwca. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w tym wyjątkowym spotkaniu z Maryją. Na czas peregrynacji prosimy o przyozdobienie okien i balkonów w naszej parafii.

 

Czytaj więcej...

Zbliża się piątek, 23 czerwca – wtedy to będziemy przeżywać uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa –  doroczny odpust w naszej parafii. Msze święte w tym dniu o godz. 6.30, 12.00 i główna uroczysta Msza św. odpustowa o godz. 18.00. Mszę świętą poprowadzi ks. Marian Wojtkowiak CRL, który w tym dniu będzie świętował 60-lecie posługi kapłańskiej. Zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji naszej parafii i naszego współbrata.

Po Mszy świętej wieczornej wystawienie Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna wokół kościoła oraz akt wynagrodzenia Najświętszemu Sercu Jezusowemu, za który można uzyskać odpust zupełny. Na uroczystą sumę zapraszamy wszystkich naszych parafian, gości oraz przyjaciół parafii i domu zakonnego. Zapraszamy chór parafialny, całą asystę, dzieci, ministrantów, lektorów i niosących feretrony.

Przypominamy, że w tym dniu nie ma wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Z racji uroczystości w piątek kancelaria będzie nieczynna.

IX edycja Ełckich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej to kolejna dawka muzyki dla wszystkich, którzy cenią sobie wspaniałe brzmienie organów w towarzystwie wybitnych polskich instrumentalistów kameralnych i artystów sztuki wokalnej.

Tegoroczne koncerty rozpoczęły się w maju w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku, a kolejne odbędą się w kościele ewangelicko-metodystycznym oraz katedrze św. Wojciecha. Szczegóły przedstawione są na plakacie.

W kościele NSJ w ramach Ełckich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej artyści wystąpią jeszcze 3 września i 1 października. Organizatorem cyklu jest Ełckie Centrum Kultury przy współpracy z Urzędem Miasta Ełku.

W sobotę, 17 czerwca 2017 r., będzie miała miejsce Stacja Młodzieżowa I Kongresu Misyjnego Diecezji Ełckiej – „Idźcie i głoście”. Do udziału w Stacji Młodzieżowej zaproszona jest cała młodzież naszej diecezji,  a w sposób szczególny wszyscy członkowie ruchów i stowarzyszeń młodzieżowych oraz młodzież bierzmowana, która w tym dniu będzie dziękować za otrzymany sakrament.

Spotkanie rozpocznie się czasem ewangelizacyjnym o godz. 9.30 w trzech ełckich parafiach, w tym także w naszym kościele Najświętszego Serca Jezusowego. Przybędzie do nas młodzież z dekanatów: Św. Jana Apostoła w Olecku, Niepokalanego Poczęcia NMP w Olecku, Matki Bożej Częstochowskiej w Filipowie, NMP Matki Kościoła w Gołdapi, Św. Rodziny w Ełku oraz Św. Kazimierza Królewicza w Sejnach.

Po spotkaniu ewangelizacyjnym wszyscy  udadzą się na Plac Jana Pawła II, gdzie będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa Jerzego Mazura. Po Mszy św. odbędzie się agapa oraz koncert.

Zbliżającą się peregrynację figury Matki Bożej Fatimskiej uświetnimy również muzyką. Już 4 czerwca o godz. 19.00 w kościele Najświętszego Serca Jezusowego odbędzie się koncert zatytułowany „Ave Maria w muzyce”. Jedną z najpopularniejszych modlitw skierowanych do Matki Bożej, oprócz odmawianej w maju Litanii Loretańskiej, jest Pozdrowienie Anielskie - Ave Maria, będące inspiracją dla dziesiątków kompozytorów na przestrzeni dziejów.

Na koncercie w wykonaniu Małgorzaty Trojanowskiej (sopran) oraz Rafała Sulimy (organy) usłyszymy m.in. utwory Gulio Cacciniego, Franciszka Schuberta, Gaetano Donizettiego, Michała Lorenza, Jana Sebastiana Bacha czy Antoniego Vivaldiego. Serdecznie zapraszamy na te wydarzenie, które jest współfinansowane z budżetu Miasta Ełku. Wstęp wolny.

Za nami Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Bardzo wielu ełczan przybyło na plac Jana Pawła II na Mszę św. i na procesję ulicami naszego miasta.

– Eucharystia jest darem obecności Chrystusa w Kościele i dla Kościoła – mówił ks. bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. – Nie możemy żyć bez daru Pana, bez dnia Pańskiego. Nie możemy żyć bez Eucharystii. Nasza obecność tutaj na Mszy świętej i procesji świadczy o tym, że jest w nas pragnienie spotkania się z żywym Jezusem Chrystusem.

W procesji licznie zgromadzeni wierni przeszli ulicami Ełku, zatrzymując się przy czterech ołtarzach. W tym roku ołtarze nawiązywały przede wszystkim do jubileuszu 100-lecia objawień fatimskich. Czwarty ołtarz przygotowała parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku. Krótką homilię przy tym ołtarzu wygłosił ks. Dawid Kover CRL.

– Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w budowę ołtarza – mówi ks. Łukasz Grzechca CRL, proboszcz parafii NSJ. – Dziękujemy także całej asyście procesyjnej i mieszkańcom, którzy przyozdobili okna i balkony symbolami religijnymi.

W czwartek 18 maja 2017 r. prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz oraz ks. Łukasz Grzechca CRL, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku, podpisali umowy na realizację zadań samorządu w roku 2017. Parafia zrealizuje dwa projekty – jeden z zakresu oświaty i wychowania, a drugi z kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Dofinansowanie z budżetu Miasta Ełku (w sumie 6500 zł) otrzymały zadania zatytułowane „Na szlakach historii Polski” oraz „W kolebce polskości”. Dzięki pierwszemu projektowi parafia NSJ stworzy dzieciom, młodzieży i osobom starszym możliwość integracji i rozwoju edukacyjnego. Planujemy m.in. zorganizować wycieczkę krajoznawczą, aby zwiedzić najważniejsze miejsca związane z historią Polski: Warszawę, Licheń, Gniezno, Lednicę, Poznań, Wrocław, Częstochowę i Kraków. W ten sposób będziemy promować integrację międzypokoleniową, a także takie wartości jak patriotyzm, szacunek i dobro wspólne.

Na bazie zdobytych doświadczeń w pracy z młodzieżą, seniorami i dziećmi dostrzegliśmy rosnące zainteresowanie historią Polski i budową wspólnej tożsamości. W drugim projekcie pragniemy umożliwić każdemu, kto czuje się „młodzieżą” (nie tylko z naszej parafii) wyjazd na Spotkanie Młodych na Polach Lednickich oraz wizytę w pierwszej stolicy Polski – Gnieźnie.

W czwartek, 15 czerwca, obchodzić będziemy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie nazywane uroczystością Bożego Ciała. Obowiązkiem każdego katolika jest udział we Mszy św. w tym dniu. W kościele Najświętszego Serca Jezusowego porządek Mszy św. jak w każdą niedzielę. Uroczysta Msza św. przy pomniku św. Jana Pawła II zostanie odprawiona o godz. 11.00. Po Mszy św. wyruszy procesja do czterech ołtarzy. Zakończenie procesji w naszym kościele. 

Czytaj więcej...

W najbliższą sobotę, 13 maja będziemy obchodzić wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej. Tego dnia przypada wielki jubileusz – 100. rocznica rozpoczęcia objawień w portugalskiej Fatimie. W dniach 12-13 maja do Fatimy pielgrzymować będzie papież Franciszek.

W sobotę rozpocznie się peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej po parafiach diecezji ełckiej. 13 maja wszyscy mieszkańcy Ełku i diecezji są zaproszeni do Katedry św. Wojciecha. W programie o godz. 18.00 różaniec fatimski, o 19.00 Msza św., po której wyruszy procesja z figurą Matki Bożej promenadą przy jeziorze do parafii św. Jana Pawła II. Na procesję prosimy zabrać lampiony.

Do naszej parafii figura Matki Bożej przybędzie 3 czerwca - w sobotę. O godz. 21.00 rozpocznie się procesja z katedry św. Wojciecha do naszego kościoła. Przeżywać będziemy wówczas wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, dlatego po przywitaniu Figury Maryi, będzie Msza św. i Wieczór Uwielbienia z prośbą o wylanie darów Ducha Świętego, a następnie, jak zawsze w pierwszą sobotę miesiąca - całonocna adoracja. Już dziś gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w tym wyjątkowym spotkaniu z nasza Matką Maryją. Każdego dnia będziemy odmawiali wszystkie części Różańca Świętego. Na czas peregrynacji planujemy Mszę św. dla chorych z udzieleniem sakramentu namaszczenia, Mszę św. dla małżeństw z odnowieniem przyrzeczeń ślubnych, Mszę św. dla Matek oczekujących potomstwa oraz małżeństw niesakramentalnych, spotkania dla dzieci, młodzieży i poszczególnych grup parafialnych. Wkrótce podamy dokładny plan wydarzeń na czas peregrynacji, która potrwa od soboty, 3 czerwca do czwartku, 8 czerwca.

Kanonicy.pl