Najświętszego Serca Jezusowego

Parafia Rzymskokatolicka w Ełku

1. Dzisiejsza niedziela kończy okres Narodzenia Pańskiego. Od jutra w liturgii rozpoczyna się okres zwykły. Zgodnie z tradycją kolędy będziemy śpiewali do 2 lutego, święta Ofiarowania Pańskiego.
2. W Zakonie Kanoników Regularnych Laterańskich w tym tygodniu w liturgii przypadają trzy wspomnienia obowiązkowe. W poniedziałek św. Wawrzyńca Iustiniani, biskupa. Wawrzyniec urodził się w Wenecji w 1381 r. Jako młodzieniec wstąpił w rodzinnym mieście do kongregacji kanoników prowadzących życie wspólne w klasztorze św. Jerzego z Algi. Z uwagi na wielkie cnoty, którymi się odznaczał, został wybrany najpierw na przeora klasztoru, potem przełożonego generalnego kongregacji, a wreszcie papież Eugeniusz IV mianował go biskupem. Założył wiele klasztorów żeńskich, troszczył się o zachowywanie karności kościelnej i o odnowę obyczajów. Z tytularnego biskupstwa w Grado przeniesiony został do Wenecji i ustanowiony pierwszym w historii patriarchą tego miasta. Powołał w nim do życia i rozwinął wiele dzieł miłosierdzia dla ubogich, zostawił też po sobie pisma ascetyczne i duszpasterskie.
We wtorek wspomnienie bł. Alicji le Clerc, dziewicy. Alicja urodziła się w Remiremont w Lotaryngii. Od wczesnej młodości, idąc za głosem wezwania Bożego, zakładała przy pomocy św. Piotra Fouriera, kanonika regularnego, szkoły dla dziewcząt i zapoczątkowała wiele dzieł apostolskich. Aby zapewnić im trwałość i rozwój powołała do życia, także z pomocą św. Piotra Fouriera, Kongregację Kanoniczek Regularnych św. Augustyna od Matki Bożej. Odznaczała się wieloma cnotami chrześcijańskimi. Bogata w zasługi, zmarła w Panu 9 stycznia 1622 r.


W piątek wspomnienie św. Marcina z Leon, prezbitera. Urodził się około roku 1130 w Leon, w Hiszpanii. Jako dziecko utracił matkę. Ojciec jego, Jan, po śmierci żony zamieszkał wraz z nim w klasztorze Kanoników Regularnych pod wezwaniem św. Marcelego z Leon. Gdy umarł ojciec, Marcin udał się w długą pielgrzymkę. Wróciwszy do ojczyzny, powtórnie zamieszkał we wspomnianym klasztorze i przyjął tam święcenia kapłańskie. Po zabraniu tego klasztoru Kanonikom Regularnym, schronił się w innym ich klasztorze, w Leon, u św. Izydora. Odznaczał się surowością życia, braterską miłością i gorliwym nabożeństwem do Najświętszego Sakramentu. Napisał wiele traktatów, zwłaszcza o Piśmie świętym. Zmarł w Leon, 12 stycznia 1203 r.
3. Na ołtarzu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, są wyłożone książki, rozdawane podczas tegorocznej kolędy. Rodziny, które przyjęły kolędę w ubiegłym tygodniu, a z jakiejś przyczyny książki nie otrzymały, prosimy o zabranie jej ze sobą.
4. W sobotę, 13 stycznia o godz. 15.00, odbędzie się spotkanie opłatkowe dla dzieci ze scholi, krucjaty eucharystycznej i kółka różańcowego.
5. Składamy serdeczne podziękowania za ofiary złożone w tym tygodniu na potrzeby naszego kościoła.
6. Wychodząc z kościoła można wziąć ze sobą Biuletyn Parafialny.
7. Z naszej rodziny parafialnej w mijającym tygodniu odeszli śp. Sabina Kosiorek i Edward Palczewski. Polećmy ich i naszych bliskich zmarłych Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Wszystkim naszym parafianom i gościom życzymy zdrowia, opieki i błogosławieństwa Bożego. Szczególnych łask Bożych życzymy wszystkim, którzy w tym tygodniu będą przyjmować kolędę. Wszystkich zawierzamy Najświętszemu Sercu Jezusowemu.

Kanonicy Regularni Laterańscy

Kanonicy.pl